Gospodarka oparta na innowacji jest jedyną, która przyczynia się do nieustannego rozwoju każdego kraju. Dlatego właśnie nowe rozwiązania technologiczne są dzisiaj tak ważne. Ich wdrażanie wspierają różne organizacje. W głównej mierze można jednak polegać w tym zakresie na funduszach pochodzących z Unii Europejskiej. Które z nich na pewno warto poznać, by rozbudować biznes oparty na najnowszych technologiach?
INNOLOT – Innowacyjne Lotnictwo
Ten program skierowany jest do przedsiębiorców mających na celu rozwój transportu samolotowego. W procesie tworzenia uczestniczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a jego członkowie zaprosili do współpracy ludzi skupionych wokół stowarzyszeń reprezentujących firmy lotnicze zrzeszone w Polskiej Platformie Technologicznej Lotnictwa. Celem podejmowanych działań jest zwiększenie konkurencyjności gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie tworzenia produktów służących unowocześnieniu sektora lotniczego.
INNOMED
W ramach tego programu możliwe jest finansowanie badań naukowych w zakresie medycyny innowacyjnej. Łącznie przeznaczono na ten cel kwotę 300 milionów złotych. W ramach gospodarowania tymi środkami przedsiębiorcy mogą prowadzić badania nad unowocześnieniem testów DNA.
Ważne jest również, by znacznie skuteczniej mogły rozwijać się firmy działające w zakresie biotechnologii. Chodzi też o to, aby miały one szansę łączenia się z innymi podmiotami mogącymi zdynamizować cały proces w celu uzyskania skutecznych rozwiązań sprzyjających rozwojowi szeroko pojętej medycyny.
BroTech
Celem działań podejmowanych w zakresie tej inicjatywy jest ulepszenie transferu technologii między sferami nauki i gospodarki. Chodzi przede wszystkim o to, by cały proces przebiegał znacznie sprawniej i efektywniej. Wówczas możliwe stanie nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorstwami, co będzie miało wpływ na rozwój polskiej nauki.
Chodzi jednak głównie o ulepszenie procesu komercjalizacji wyników badań i transferu technologii. Mogą być w tym pomocni brokerzy technologii. To między innymi ich usługi mają wzmocnić i zacieśnić współpracę koegzystujących ze sobą instytucji.
Dodatkowo podejmowane działania mają również wspomóc sektor usług skupionych wokół obrotu nowymi technologiami. Program wspiera także osoby potrzebujące doradztwa z zakresu praw ochrony własności przemysłowej. Chodzi zatem między innymi o to, żeby umożliwić przedsiębiorcom tworzenie odpowiednich umów licencyjnych. To znacznie ułatwi kontakt z firmami odpowiedzialnymi za późniejszą sprzedaż technologii.
GRAF-TECH
Z pomocy świadczonej w ramach tego projektu mogą korzystać przedsiębiorcy chcący wykorzystać unikalne właściwości grafenu. Podejmowane działania są wsparciem w organizacji badań naukowych i rozwojowych, a także prac wdrożeniowych.
Można zatem skorzystać z szerokiego spektrum narzędzi pomocowych, by wytwarzać i promować produkty stworzone w oparciu o nowoczesny, przyszłościowy materiał o niespotykanych dotąd właściwościach. Ważne jest również wdrożenie dalszych badań nad zastosowaniem grafenu w różnych gałęziach gospodarki.
IniTech
Program ten został zakończony. Niemiej miał za cel nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowo-technicznej. Stronami w tym procesie były polskie jednostki naukowe i przedsiębiorstwa. Transfer wiedzy pomiędzy obydwoma stronami porozumienia polegał na tym, by rozwijać produkty i technologie o wysokim potencjale wdrożeniowym i innowacyjnym. Wszystkie one miały znacząco wpłynąć na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki i stanowić jej integralną część. Miało to znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstw. Z pomocy skorzystało łącznie blisko 70 firm.
PATENT PLUS
Działania podejmowane w ramach projektu mają zwiększyć ilość zarejestrowanych, polskich patentów na nowoczesne wynalazki. Są zatem zachętą do efektywnego zarządzania własnością intelektualną. W głównej mierze chodzi o to, aby wynalazcy starali się o objęcie ochroną prawną wyników prowadzonych przez siebie badań.
To z kolei ma przyczynić się do ochrony praw własności przemysłowej w Polsce. W dalszej perspektywie ma też przyczynić się do efektywnego znajdywania partnerów biznesowych, co zintensyfikuje proces komercjalizacji wytworzonych wynalazków.
Przedsiębiorcy działający w sektorach gospodarki ukierunkowanych na innowacyjność mają duże szanse rozwoju. Dowodem na to są przedstawione w artykule programy. One wszystkie pozwalają na to, by możliwy stał się rozwój polskiej gospodarki opartej na najnowszych technologiach.