Prowadząc firmę transportową codziennie podejmujemy wiele poważnych decyzji. Naszym największym obowiązkiem jest dbałość o dobrą kondycję floty i jej ciągłe naprawy. Równie ważnym elementem, szczególnie dla osób odpowiedzialnych za załadunek, jest dobór sprzętu, który usprawni ten proces. W poniższym artykule zajmujemy się przybliżeniem tematu podstawowego wyposażenia magazynu, jakim jest wózek służący do przewozu towaru.
Zalety używania wózka i dobór odpowiedniego modelu
Zakupienie właściwego sprzętu do przewozu towarów na terenie magazynu jest bardzo istotną sprawą. Jeżeli wózek będzie dobrze dobrany, bardzo ułatwi pracę tym, którzy z niego korzystają. Przemieszczanie towarów na magazynie będzie stosunkowo łatwe, co wpłynie na funkcjonowanie całej firmy. Zastanawiając się nad jego zakupem musimy, zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze: jaki towar będzie nim przewożony? Po drugie: jaki rozmiar będzie nam potrzebny. Zbyt duży – utrudni manewry, zaś za mały sprawi, że przewożone rzeczy mogą z niego spadać.
Zwróćmy uwagę również na to, ile wolnego miejsca mamy na przechowywanie tego sprzętu. Od tego zależeć będzie czy zdecydujemy się na model składany czy o stałej, zwartej budowie. Odpowiedziawszy sobie na te pytania przechodzimy do omówienia poszczególnych rodzajów wózków, co jest głównym tematem niniejszego tekstu.
Wózek taczkowy
Jego dwukołowa, pionowa konstrukcja, sprzyja przewozowi rzeczy o dużych gabarytach. Zależnie od tego, czy będzie to sprzęt AGD czy jakikolwiek inny przedmiot, możemy wybrać właściwy do tego model. Mamy do dyspozycji takie, składające się z samego metalowego stelaża lub wyposażone w podstawę obitą materiałem.
Odpowiednio do naszych potrzeb, wybór może paść na jeden z produktów firmy Bolero. Wózki z aluminiowej konstrukcji, do wyboru jednolitej lub składanej, a nośność każdej z nich to 45 kilogramów. W ofercie tego typu wózków znajdują się również takie, służące do przewozu beczek. Taki rodzaj sprzętu przyda się w przedsiębiorstwach zajmujących się przewozem materiałów płynnych. Służy on przede wszystkim do transportu metalowych pojemników na ciecze. Jego maksymalny udźwig wynosi do 450 kilogramów. Konstrukcja przewiduje przewóz beczek o różnych gabarytach, a montowanie zbiornika jest wyjątkowo proste w obsłudze.
Wózek platformowy
Ten rodzaj, zwany popularnie „platformą” posiada 4 koła, w tym dwa skrętne. Należy do sprzętów mniej zwinnych i poręcznych niż model opisany powyżej. Ma jednak zasadniczą zaletę – to duży udźwig. Dzięki niemu możemy przewieźć większą ilość towarów o znacznej wadze. Wybierając go, mamy do dyspozycji egzemplarze o ładowności od 150 do 200 kilogramów. Możemy również zdecydować, czy potrzebna będzie nam konstrukcja z uchwytem stałym czy składanym, ułatwiającym transport sprzętu w samochodzie dostawczym. Godne polecenia są produkty firm Dema i Zakrem.
Wózek schodowy
Jeśli zadaniem naszej firmy jest dostarczanie towaru do mieszkania odbiorcy, to ten wózek nada się do tego znakomicie. Ma dużą ładowność i jest zbudowany tak, aby pomieścić artykuły o zróżnicowanych gabarytach. System trzech par kół pozwala na przewóz ładunku pod różnym kątem, w trakcie wchodzenia po schodach. Solidna konstrukcja sprawi, że będzie niezawodnie służył przez długi czas. Wózek firmy Valkenpower ma dodatkowo podwójną platformę, która zapewni większą stabilność towaru w trakcie transportu.
Wózek paletowy
Rozwiązania zastosowane w tym sprzęcie pozwalają na to, aby wytrzymywał on naprawdę duże obciążenia. Może przewozić fracht o wadze do dwóch ton. Układ jezdny składa się z czterech kół, w tym dwóch skrętnych, wykonanych z wysokiej jakości gumy. Długie płozy umożliwiają przemieszczanie załadowanych towarem, drewnianych palet. Wózki firmy Kern VFB są dodatkowo wzbogacone w elektroniczną wagę, a wbudowane w nie akumulatory umożliwiają nieprzerwaną pracę do 40 godzin. To sprzęt dedykowany dla firm przewozowych, zajmujących się dużymi ładunkami żywności i ciężkich sprzętów.
Przegląd różnorodnych wózków przeznaczonych dla firm transportowych może okazać się bardzo przydatny podczas wyposażania przedsiębiorstwa. Korzystajmy z niego, pamiętając, że od naszego wyboru, zależy naprawdę wiele. Kupując właściwy, zapewniamy bezpieczeństwo przewożonego przez nas towaru, ale przede wszystkim pracowników, za których jako pracodawcy jesteśmy odpowiedzialni.