Finansowanie działalności własnej firmy staje się problemem wielu przedsiębiorców. Wśród wielu, dostępnych narzędzi finansowych jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Niestety formalności związane z uzyskaniem wsparcia są dość skomplikowane, dlatego podpowiemy, jak ubiegać się o te dodatkowe środki.
Na co możemy liczyć starając się o dofinansowanie z Unii Europejskiej
W ramach programu polityki spójności nasz kraj otrzymał łącznie blisko 83 miliardy euro na zagospodarowanie tych środków. Właściciele firm mogą szukać dodatkowych pieniędzy w zakresie następujących programów:
- Inteligentny Rozwój
- Polska Wschodnia
- Wiedza, Edukacja, Rozwój
- propozycje regionalne.
Innowacją wprowadzoną w perspektywie finansowej 2015-2020 jest to, że możemy uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach, a także taką, której gwarantem będzie nasze poręczenie. Warto zwrócić uwagę na to, że kwota, na którą możemy liczyć zależna jest od województwa, w którym działamy. Wiadomo, że uboższe regiony kraju o najniższym PKB, mają do dyspozycji dodatkowe środki. Mogą być one przeznaczone na wyrównanie konkurencyjności działających tam podmiotów względem firm z pozostałych województw.
Formalności związane z uzyskaniem dofinansowania z Unii Europejskiej
Wprawdzie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiedziało znaczne uproszczenie procedur, jednak nie możemy liczyć na zbyt daleko idące ułatwienia. W dokumentach musimy wykazać naszą gotowość do realizacji inwestycji. Jeśli naszym celem jest działalność w zakresie budownictwa, musimy przedłożyć urzędnikom właściwe pozwolenia i decyzje środowiskowe. Dokumenty te będą świadczyć o tym, że spełniliśmy podstawowe wymogi formalne.
Innym przykładem jest aktywność w obrębie wprowadzania na rynek innowacji w ramach programu Inteligentny Rozwój. Tu z kolei musimy zatroszczyć się o to, aby planowany przez nas wynalazek był chroniony patentem lub by procedura patentowa była już w toku w trakcie składania wniosków o dofinansowanie . Tak przygotowane zaświadczenie wraz z wnioskiem o przyznanie dofinansowania należy złożyć w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Po przedłożeniu dokumentów należy jedynie oczekiwać na dalsze decyzje.
Bezzwrotne dofinansowania z Unii Europejskiej
Musimy mieć pełną świadomość, że w obecnej perspektywie maleją szanse na uzyskanie pożyczek bezzwrotnych. Będą one przeznaczone głównie na współpracę sektorów biznesu i nauki. Dzięki takiemu ukierunkowaniu urzędnicy chcą położyć większy nacisk na działania innowacyjne, bazujące na wynikach prac badawczych, które mogłyby zostać wprowadzone w życie.
Takie właśnie podmioty, działające w zakresie określonych klastrów, mają największą szansę na zdobycie funduszy. W ramach takich złożonych całości kooperują ze sobą instytucje pracujące na rzecz sektorów gospodarki charakterystycznych dla danego województwa. Przykładem jest chociażby „Śląski Klaster Dizajnu”, czy działająca w południowo-wschodniej Polsce „Dolina Lotnicza”.
Dla przedsięwzięć zgodnych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu
Oprócz wymaganej rentowności naszego pomysłu powinniśmy być świadomi, że musi być on zgodny z szeroko pojętą polityką społeczną. Dobrze byłoby, gdybyśmy swoim działaniem zapewnili nowe miejsca pracy, czy też pozytywnie wpłynęli na środowisko naturalne.
Dodatkowe punkty otrzymamy także wtedy, gdy nasz projekt zaangażowany będzie w walkę z ubóstwem. Wysoko oceniana jest także troska o rozwój pracowników. Można powiedzieć, że nasz wniosek zostanie oceniony lepiej za każdym razem, gdy jego cele będą spójne z założeniami polityki państwa polskiego.
Niezależnie od tego, czym zajmujemy się w ramach naszej działalności, przed złożeniem wniosku musimy całą sprawę bardzo wnikliwie przeanalizować. Dobrze byłoby, żebyśmy sumiennie wypełnili wszystkie obowiązki ciążące na nas w trakcie całego procesu. Należyte przygotowanie jest dla nas jedyną gwarancją, że otrzymamy pieniądze, o które się staramy.