Rejestratory przemysłowe odgrywają bardzo ważną rolę w wielu przedsiębiorstwach. System kamer czuwa bowiem nie tylko nad firmowym mieniem, ale także bezpieczeństwem pracowników. Oprzyrządowanie klasy CCTV ma jeszcze jedną zaletę. Może być rozbudowywane o rozmaite obiektywy dodatkowe. Zwiększają one w znaczący sposób jego funkcjonalność. Jakie elementy optyczne tej klasy dostępne są na rynku?
ABCVISION CS30-50100/DC
Model ten wyposażony został w szklaną soczewkę o ogniskowej odznaczającej się maksymalną wartością aż 100 milimetrów. Dzięki temu jest bardzo użyteczny. Wyróżnia się znacznie na tle innych akcesoriów swojej klasy i dlatego jest ceniony przez branżowych specjalistów.
Uwagę powinna przyciągnąć także sterowana automatycznie przysłona DC. Jest ona o tyle wygodna w użytkowaniu, że jej mechanizm sterujący jest obsługiwany bezpośrednio przez kamerę. To daje pewność, iż sprzęt monitorujący będzie działał odpowiednio niezależnie od warunków oświetleniowych, co znacznie polepsza jakość nagrywanego obrazu. W przypadku opisywanego tu obiektywu niezwykle istotne jest także pole widzenia mieszczące się w przedziale od 2.8 do 51 stopni.
Alexim 108
Osprzęt tej firmy odznacza się przede wszystkim bardzo przystępną ceną, posiada jednak optykę porównywalną w niektórych przypadkach do znanej konkurencji. Jego regulowana ogniskowa może być modyfikowana w zakresie od 2.8 do 12 mm. Elektronicznie sterowana przysłona daje z kolei możliwość nagrywania przy oświetleniu o bardzo złej jakości. Przydatne i bardzo uniwersalne jest też mocowanie typu CS pasujące do większości sprzętów monitorujących dostępnych dzisiaj na rynku.
ABCVISION ZOOM IR CSI30-6060/DC
Jeden z najprężniej działających producentów na rynku ma w swojej ofercie największą liczbę sprzętu optycznego do kamer wideo. Ten obiektyw jest o tyle interesujący, że stworzony został tak, by sprawdzić się w najtrudniejszych warunkach.
Wyposażony w tę samą przysłonę co model opisany powyżej odznacza się dużą jasnością F 1.6, dlatego też znakomicie nadaje się do nagrywania po zapadnięciu zmroku. Warto zaznaczyć również, że dysponuje manualnym zoomem oraz ogniskową o skali od 6 do 66 milimetrów. Został wyposażony w korekcję podczerwieni i charakteryzuje się kątem widzenia z zakresu od 4.6 do 44 stopni.
Tamron M13VG288IR
Producent ten jest znakomicie znany wszystkim pasjonatom fotografii. Oni wiedzą, jak dobrej jakości obiektywy wykonywane są pod szyldem tej marki. Nie powinno zatem nikogo dziwić to, że dobrze znana jest także osobom odpowiedzialnym za funkcjonowanie telewizji przemysłowej. W tym przypadku mamy do czynienia z przesłoną DC o aperturze rzędu F 1.2 i sterowaniu mechanicznym typu Auto Iris.
Całość pozwala na to, aby praca rejestratora odbywała się prawidłowo nawet przy bardzo dynamicznych zmianach oświetlenia. Pozwala też na bezawaryjne funkcjonowanie w temperaturze od -20 do +60 stopni Celsjusza, co oznacza, że sprzęt jest dostosowany do wykonywania zadań w wyjątkowo trudnych warunkach.
Fuji YV2.7X2.2SA-SA2L MP
Ten osprzęt dodatkowy został zaprojektowany z myślą o kamerach firmy Vivotek z serii IP7160/61 i IP8161. Odznacza się zmienną ogniskową o długościach od 2.2 do 2.6 milimetra. Imponująca jest przysłona zamontowana w opisanym sprzęcie, bo wynosi F 1.3, co zbliża ją znacznie do producenckiej czołówki. Przydatny w utrwalaniu nagrań będzie też zapewne zoom o wartości 2.6×.
Samsung SLA 2812DN
Obiektyw o zmiennej ogniskowej działającej w przedziale od 2.8 do 12 mm przyda się w wielu firmach. Zapewne warto docenić także aperturę przesłony obiektywu o niezwykle szerokiej rozbieżności mieszczącej się w przedziale F 1.3- F 360 oraz rozdzielczość 410 tysięcy pikseli.
Bez komentarza nie można pozostawić również systemu korygowania aberracji i korekcji podczerwieni pozwalającej na rejestrowanie obrazu przy zmieniających się warunkach oświetleniowych. Imponujący jest także zakres kątów widzenia w dwóch najważniejszych płaszczyznach; pozwala on na rejestrowanie obrazu w bardzo szerokim polu.
BCS-26142IR
Model ten powstał z myślą o zastosowaniu w kamerach kompaktowych ze zmienną ogniskową. Jest też kompatybilny ze sprzętem z automatycznym mechanizmem przesłony klasy DC. Ogromną jego zaletą jest też stosowane przez wielu producentów mocowanie CS. Naszej uwadze nie może umknąć również to, że ten szklany obiektyw ma zmienną ogniskową o zakresie 2.6-14 mm i jasność F 1.4, która pozwala na nagrywanie materiału wideo nawet w złych warunkach oświetleniowych.
Obiektywy przemysłowe mają wiele różnych odsłon. Można przekonać się o tym w trakcie zapoznawania się ze sporządzonym przez nas przeglądem. Za sprawą tej różnorodności można mieć pewność, że w tej dużej gamie różnorodnych modeli znajdzie się ten, który będzie odpowiedzią na wymagania firm zajmujących się nadzorowaniem mienia.