Rękawice robocze należą do najpowszechniej, a zarazem najchętniej stosowanej ochrony osobistej. Dlaczego? Podczas wykonywania różnego rodzaju czynności – na magazynie, w warsztacie, w ogrodzie, czy na hali produkcyjnej, najbardziej narażone na działanie różnych szkodliwych czynników są właśnie dłonie.
Podział ze względu na ryzyko
Dyrektywa 89/686/EWG w sprawie wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczących stosowania przez pracowników środków ochrony indywidualnej w miejscu pracy wprowadza podział artykułów BHP - w tym także rękawic - na 3 kategorie ochronne, w zależności od poziomu ryzyka, na jakie pracownik jest narażony. W przypadku rękawic podział ten można scharakteryzować następująco:
1. Rękawice stosowane w warunkach niskiego ryzyka – rękawice tej kategorii chronią wyłącznie przed powierzchownym uszkodzeniem naskórka, niską temperaturą – maksymalnie do 50 stopni Celsjusza, a także przed delikatnymi substancjami chemicznymi. Ich użytkowanie znacznie poprawia komfort pracy, aczkolwiek ich stosowanie nie jest wymuszone – nakazywane odgórnie. Do tej grupy zaliczyć możemy większość zwykłych rękawic roboczych, a także rękawice do prac gospodarczych, domowych oraz w ogrodzie.
2. Rękawice do prac przy średnim ryzyku uszkodzenia – w tej kategorii mamy rękawice używane w sytuacjach o tzn. średnim stopniu ryzyka. Są to głównie ochraniacze, których zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni skóry przed chemikaliami, a także w niewielkim stopniu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rękawice te używane są w różnorodnych gałęziach przemysłu – niemal przy każdej pracy przemysłowej. Uwaga: do tej grupy możemy zaliczyć również produkty chroniące przed zimnem i ciepłem do +/- 100 stopni Celsjusza.
3. Rękawice stosowane w sytuacjach najwyższego ryzyka – produkty tej kategorii używane są wyłącznie wtedy, gdy istnieje zwiększone ryzyko znacznego, bądź nawet trwałego uszkodzenia ciała. Sprawdzą się przede wszystkim przy pracy ze żrącymi substancjami chemicznymi, a także przy pracach tzw. elektrycznych, kiedy jesteśmy narażeni na porażenie prądem.
Wykonanie a ochrona skóry
Produkty ochronne muszą spełniać narzucone przez prawo normy oraz wymagania PN-EN 420 (tzn. ogólne). Większość modeli została wyposażona, od strony chwytnej (od spodu), w specjalną, solidną powłokę, zazwyczaj z PCV. Struktura ta, chociaż solidna, gwarantuje pełną sprawność manualną ręki.
Producenci wyróżniają kilka podstawowych rodzajów rękawic roboczych: rękawice drelichowe – idealne w przypadku prac budowlanych, rękawice ze wzmacnianą skórą (z dodatkiem drelichu), rękawice nakrapiane (z dodatkiem PCW) – idealne w przypadku pracy, w której liczy się dobra chwytność, rękawice powlekane specjalne gumą (o zwiększonej wytrzymałości), a także rękawice spawalnicze (ze skóry koziej).
Najpopularniejsze rękawice ochronne wykonane są z:
• gumy;
• bawełny;
• skóry.
Najbardziej wytrzymałym materiałem z wyżej wymienionych jest niewątpliwie skóra – rękawice te zatem sprawdzą się w każdych warunkach, nawet tych najcięższych. Skórzane rękawice, chociaż zniosą wiele, nie są zbyt komfortowe. Jeżeli dbamy o wygodę, lepiej wybrać modele bawełniane. Modele te wymagają dość częstego prania, podczas gdy skórzane i skóropodobne wystarczy tylko przetrzeć. Nowoczesne produkty wykonane są z kilku materiałów np. skóry z dodatkiem miękkiej, wygodnej i komfortowej dla dłoni tkaniny. Większość pracowników decyduje się na skórę naturalną.
Ostatnimi czasy w sklepach z odzieżą ochronną znajdziemy rękawice neoprenowe tzn. wykonane z otrzymanej syntetycznie odmiany kauczuku naturalnego. Można powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych produktów tego rodzaju. Modele te zostały stworzone przy użyciu nowoczesnej technologii i są o wiele trwalsze oraz mają szerszą gamę zastosowań od tradycyjnych odpowiedników. Nie da się ukryć, że ich cena nie należy do najmniejszych.
Podczas zakupu rękawic należy rozważyć kilka niezwykle istotnych kwestii. Po pierwsze: jaką pracę będziemy w nich wykonywać, a po drugie: jak bardzo zależy nam na jakości. Cena jest rzeczą mało istotną. Odpowiednio dobrane rękawice robocze stanowią podstawowe wyposażenie stroju ochronnego. Do ich zadań należy kompleksowa ochrona skóry dłoni – przed urazami mechanicznymi oraz kontaktem z substancjami szkodliwymi, dlatego odpowiedni ich dobór jest niezmiernie ważny aby podczas pracy nie ucierpiało nasze zdrowie.