Maszyny do tworzenia haftów z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają na stworzenie ciekawych, niepowtarzalnych wzorów na różnorodnych tkaninach. By jednak rozpocząć przygodę z tworzeniem pięknych, wyszywanych aplikacji, trzeba przyjrzeć się maszynom dostępnym na rynku. Jakie ich rodzaje wyróżniamy?
Hafciarka jednoigłowa do prac domowych
Tego typu urządzenia są dedykowane przede wszystkim hobbystom. Pozwalają na realizowanie mniej skomplikowanych projektów w nieśpiesznym tempie. Znajdą zastosowanie również w niewielkich zakładach krawieckich. To właśnie one najczęściej korzystają z takiego mniej specjalistycznego sprzętu. Przyda się on bowiem wszędzie tam, gdzie będzie używany sporadycznie. Znakomicie nada się do wykonania haftu na ręczniku czy szlafroku. Najczęściej ma stosunkowo niewielkie pole haftu. Jego podstawową zaletą jest jednak prostota obsługi, co docenią szczególnie początkujący hafciarze. Jaki model powinni wybrać?
Dobrą propozycją może być Janome MC350E. Sprawdzi się w niewielkim zakładzie krawieckim i z powodzeniem udekoruje chociażby obrusy, poduszki czy pościel. Posiada intuicyjne menu w języku polskim, co bardzo ułatwia obsługę. Ważne jest również to, że posiada wbudowane różnorodne czcionki. Jej pole haftu wynosi 14x20 centymetrów. Warto zdecydować się także na zakup dedykowanego programu graficznego; Janome Digitizer JR znacznie ułatwi pracę i jest w pełni kompatybilny z opisywanym sprzętem.
Można także zdecydować się na model nowszy, o nazwie Janome MC500E. Jeśli jednak poszukuje się sprzętu zdecydowanie bardziej zaawansowanego technologicznie, polecany jest egzemplarz o sygnaturze MC15000. Dysponuje komunikacją bezprzewodową wi-fi i jest kompatybilny z iPadem. Pozwala na tworzenie niezliczonej ilości ściegów, a jego pole haftu ma wymiary 23x30 cm.
Hafciarki wieloigłowe do zadań specjalnych
Maszyny podstawowe, bazujące na jednej igle, są przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Ci, którzy potrzebują sprzętu bardziej zaawansowanego, wybiorą raczej te modele, które dysponują większą liczbą igieł. Dzięki nim można zrealizować znacznie bardziej złożone projekty. Będzie to możliwe za sprawą nawet 6 igieł i dużego pola haftu. Elementy te pozwalają tworzyć wzory na odzieży i wielu innych przedmiotach wykonanych z materiału.
Najczęściej sprzęt ten wyposażony jest także w specjalne stoły, które ułatwiają pracę na ciężkich tkaninach. Zupełnie inaczej są także zaprojektowane tamborki wspomagające tworzenie haftów. Pozwalają bowiem zarówno na wykonywanie haftów łączonych, jak również tych, które finalnie mają urozmaicić wygląd wyrobów skórzanych. W tych zaawansowanych urządzeniach ciekawą innowacją jest również to, że zastosowano w nich wskaźniki LCD. Pokazują one miejsce każdego kolejnego koloru nici potrzebnego do realizacji danej grafiki. O wiele łatwiejsze jest również pozycjonowanie haftów, co uzyskano dzięki użyciu kamer wideo.
Ważne jest jednak to, że tego rodzaju maszyny przemysłowe mają kilka cech swoich uboższych odpowiedników. Praca na nich jest wygodna i bardzo intuicyjna. Chcąc zaopatrzyć się w najlepszej jakości tego typu sprzęt, warto rozważyć model Brother PR-1000. Posiada aż 10 igieł, zintegrowany z maszyną blat i daje możliwość tworzenia haftów łączonych. Z powodzeniem można posłużyć się nim w celu wykonania haftu na różnego rodzaju odzieży i nakryciach głowy. Posiada czytelny ekran LCD, na którym można śledzić wszystkie wykonywane w danej chwili operacje. Ta przejrzystość pozwala na wykonywanie prac w sposób niesłychanie profesjonalny.
Maszyno-hafciarka to świetne połączenie
Sprzęty tej klasy są niebywale uniwersalne. Łączą w sobie zalety hafciarki i maszyny do szycia. Wyposażone zostały we wszystkie niezbędne funkcje oraz użyteczne dodatki. Pozwalają one na komfortowe szycie i haftowanie. Przy tych czynnościach możliwe jest skorzystanie z kilkudziesięciu fabrycznie zaprogramowanych ściegów. Dodatkowo można też zapisywać ściegi autorskie.
Mogą zostać zaprogramowane w pamięci wewnętrznej urządzenia i użyte w przyszłości. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkiego można dokonać w sposób niebywale intuicyjny. Rozważając zakup tego typu urządzenia, warto wziąć pod uwagę model Brother NV955. Jest on najbardziej popularny na rynku.
Wyposażono go w port USB, dzięki któremu można importować stworzone wcześniej projekty i użyć ich do zrealizowania nowych prac. Możliwe jest również skorzystanie z zaprogramowanych wcześniej wzorów, ściegów, czcionek, ramek i dziurek. Wrażenie robi także duże pole haftu i łatwość obsługi przy pomocy czytelnego wyświetlacza.
Rozpoczęcie przygody z haftowaniem może być fascynujące. Można więc wybrać model specjalnie dla początkujących. Na szczęście można znaleźć coś ciekawego także dla profesjonalistów. To sprawia, że rodzaje hafciarek dostępnych na rynku dają wiele różnych możliwości.