W pracy fotografa ważną rolę odgrywa nie tylko odpowiedni aparat fotograficzny. Równie ważne jest osprzętowanie dodatkowe. Dobierając różnorodne obiektywy i statywy, nie można zapomnieć też o filtrach. Nakładki te dostępne są w wielu różnych odsłonach. Jakie ich rodzaje rozróżniamy i jakie funkcje spełniają?
Filtr UV
Zadaniem tej płytki jest pomoc w robieniu zdjęć przy bardzo intensywnym oświetleniu. W trakcie letniego wypoczynku w górach czy nad morzem nie sposób go bowiem uniknąć. Trzeba przy tym pamiętać, że może ono mieć zgubny wpływ na materiał światłoczuły.
Ważną zaletą tej niepozornej płytki jest zatem to, że nie wywiera ona znaczącego wpływu na zdjęcia wykonywane w normalnych warunkach oświetleniowych. Dlatego może być nieustannie nałożona na obiektyw w celu jego ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku wystąpienia silnego nasłonecznienia może z kolei pomóc w uzyskaniu lepszych jakościowo ujęć.
Filtr Skylight
Przeźroczysty materiał o lekko różowawym zabarwieniu przydaje się w trakcie fotografowania przedmiotów czy pejzaży sprawiających wrażenie zimnych. Oświetlone jedynie jasnoniebieskim niebem bywają pozbawione oświetlenia słonecznego. Wówczas niebieska barwa wysuwa się na pierwszy plan, ale warto tego unikać.
W takich warunkach opisywany element wyposażenia torby fotografa nie zmienia zanadto zabarwienia ludzkiej skóry, dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany w trakcie wykonywania zdjęć portretowych. Dostępny jest również w odsłonie nieco bardziej „agresywnej”, która ma właściwości rozjaśniające zieleń. Wybór różnych, innych odmian jest znacznie większy. Nie są one jednak bardzo często używane. Absorbują bowiem światło w jednym, określonym paśmie.
Filtr polaryzacyjny
W profesjonalnej fotografii wykorzystywany jest głównie w celu zmniejszenia odblasków światła od płaszczyzn niemetalicznych. Należą do nich przede wszystkim szyby czy tafle jezior. Dodatkowo filtr ten podkreśla błękit nieba i powiększa kontrast pomiędzy nim a płynącymi na jego tle białymi obłokami.
Najbardziej dostrzegalny i zjawiskowy efekt otrzymuje się wtedy, gdy zdjęcie wykonywane jest prostopadle do kierunku padania promieni słonecznych. Ważną uwagą dla osób lubiących korzystanie z obiektywów szerokokątnych jest ta, iż chcąc wpłynąć na kolor nieba, trzeba spodziewać się wystąpienia efektu winietowania. Prowadzi on do przyciemnienia rogów zdjęcia. By temu zapobiec, warto pamiętać, że intensywność polaryzacji można regulować.
Filtr szary (neutralny)
Służący do redukcji światła wpadającego przez obiektyw przydaje się, kiedy trzeba wydłużyć czas ekspozycji. Uzyskuje się wówczas efekt rozmazania obiektów znajdujących się w ruchu. To szczególnie przydatne w trakcie utrwalania pejzaży miejskich z ludźmi i samochodami poruszającymi się po ulicach. Wtedy obiekty te stanowią jedynie tło dla faktycznie fotografowanego obiektu lub osoby. Warto przy tym zaznaczyć, że w czasie używania opisywanego dodatku nie wpływa się na barwę fotografowanych przedmiotów. Można za to uzyskać zjawiskowe, „surrealistyczne” efekty.
Filtr barwny
Stosowany zarówno w fotografii czarno-białej, jak i kolorowej może przynieść ciekawe efekty. W przypadku pierwszej z wymienionych posłuży do wzmocnienia kontrastu między poszczególnymi elementami fotografowanej sceny. Może też przysłużyć się temu, by niektóre z nich zostały znacząco rozjaśnione. W drugim przypadku, wykonując zdjęcia barwne, można dokonać ich korekcji, czyli podwyższyć lub obniżyć temperaturę bieli na zdjęciu.
Początkowo może wydawać się, że to nie wnosi niczego w efekt końcowy, ale jest zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że szkiełka w różnych kolorach mogą być użyteczne w trakcie utrwalania obrazów. Mogą też przynieść wprost olśniewające efekty. Będą one widoczne wtedy, gdy na zdjęciu ma zostać podkreślony tylko jeden z jego elementów. Takie manipulacje można wykonywać też w sposób cyfrowy, używając odpowiednich ustawień w aparacie. Najlepsze efekty otrzymuje się jednak w trakcie korzystania z manualnie montowanych akcesoriów dodatkowych.
Różnorodność filtrów fotograficznych dostępnych na rynku jest ogromna. W artykule przedstawiliśmy te najczęściej używane i najbardziej użyteczne. Korzystając z nich, można znacznie polepszyć jakość wykonywanych zdjęć.