Każdy, kto osiąga dochód, czy to zatrudniony w firmie, czy prowadzący własną działalność, musi spełnić swój obywatelski obowiązek i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W tym celu należy złożyć formularz PIT (od ang. - Personal Income Tax - podatek od dochodów osobistych).
Deklarację możemy wypełnić na trzy sposoby: własnoręcznie, z pomocą osób trzecich – firm zewnętrznych, którym możemy tą czynność zlecić za opłatą, ale również możemy do tego celu użyć specjalnego programu. Obecny poradnik będzie ukierunkowany na wypełnienie PIT-u właśnie za pomocą aplikacji. W Internecie krąży wiele programów, które umożliwiają szybkie i sprawne wypełnienie deklaracji podatkowych.
Główne plusy
- Zautomatyzowanie wyliczeń wartości pól - zapobiega to powstawaniu błędów rachunkowych w składanych do Urzędu Skarbowego formularzach.
- Przeniesienie prawidłowych wartości pól między deklaracją główną a wybranymi załącznikami dla formularza PIT.
- Eliminacja błędów przekroczenia aktualnych limitów odliczeń – większość programów informuje o takiej sytuacji już podczas wypełniania formularza w programie.
- Czytelna informacja na temat limitów ulg podatkowych i odliczeń. Dotyczy to także wypełniania załączników.
Program umożliwia rozliczenia podatkowe za określony rok. Każdy wypełniony dokument możemy zapisać w formacie PDF, a także wysłać przy użyciu poczty elektronicznej po zapisaniu go na pamięć dyskową komputera. Mamy również możliwość drukowania wypełnionych w programie deklaracji i druków podatkowych kompletnych lub wyłącznie samych liczb w odpowiednich do wpisania miejscach na deklaracjach pobranych z Urzędu Skarbowego.
Programy, które służą do rozliczenia PIT-u są narzędziem umożliwiającym szybkie, dosyć proste i całkiem przyjemne wypełnienie deklaracji podatkowej. Jedną z jego pokaźnych zalet jest też to, że jest często darmowy. W zależności od tego z jakiego dochodu się rozliczamy, taki typ deklaracji dobieramy. Żeby wypełnić wymagany formularz przy pomocy programu, musimy pobrać daną aplikację z Internetu i zainstalować ją na dysku komputera.
Autorzy programów zadbali oto, aby podatnik miał możliwość bezproblemowego poruszania się pomiędzy poszczególnymi stronami wypełnianego przez siebie formularza. W efekcie zawsze możemy wrócić, sprawdzić, bądź skorygować konkretne dane znajdujące się na którejś ze stron dokumentu.
Podczas każdego uruchomienia program sprawdza, czy zainstalowana wersja jest aktualna, w celu poinformowania nas o najnowszych zmianach oraz zapewnienia nam sprawnego działania. Gdy wersja, którą posiadamy jest nieaktualna, pojawia nam się komunikat z pytaniem, czy chcemy zaktualizować nasz program. Dzięki naszej akceptacji, nowe dane zostaną ściągnięte i od razu zainstalowane. Możemy zatem być pewni, że będziemy pracować na aktualnej wersji programu, która posiada najnowsze wytyczne.
Programy są tak skonstruowane, aby maksymalnie zminimalizować czas jaki musimy poświęcić na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. W aplikacji znajduje się lista wszystkich urzędów skarbowych w Polsce, dzięki czemu podczas wypełniania zeznania wystarczy abyśmy wybrali właściwy urząd z dostępnej listy - wszystkie jego pozostałe dane wyświetlą się w formularzu automatycznie.
Jakie PIT-y?
Przy pomocy programu do rozliczania się z Urzędem Skarbowym z osiągniętego w ubiegłym roku dochodu możemy wypełnić deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-28A, PIT-28B, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38, a także wszystkie załączniki jakich bardzo często wymagają od nas te formularze: PIT/B, PIT/D, PIT/2K, PIT/O, PIT/M, PIT/Z, a także PIT/ZG. Choć dokumentów jest stosunkowo dużo, z pomocą aplikacji jesteśmy w stanie przejść przez cały proces bardzo sprawnie. Programy do wypełniania PIT-ów są często wyposażone w inteligentny pomocnik, dzięki któremu osoby niemające wiedzy podatkowej bez problemu poradzą sobie z wypełnieniem dokumentu. Funkcjonalne podpowiedzi sprawiają, że rozliczenie staje się dla nas bardzo czytelne.
Przekazanie 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jest również w tym przypadku niezmiernie łatwe. Aplikacja nie stawia dużych wymogów sprzętowych w przypadku instalacji i późniejszej eksploatacji.
Sam kreator deklaracji podatkowych, który jest udostępniany podatnikom za pośrednictwem programów jest narzędziem myślącym za nas. Podczas zatwierdzenia jakichkolwiek zmian liczbowych, obliczenia dokonywane na ich podstawie zostaną skorygowane w sposób automatyczny, dlatego też nie trzeba się martwić, że popełnimy jakikolwiek błąd obliczeniowy.
Poniższa lista przedstawia linki witryn, z których możemy pobrać bezpłatne programy pomocne w wypełnianiu deklaracji podatkowych:
http://www.pit.pl/program-roczne
http://program.abcpit.pl
http://www.e-pity.pl
Już od kilku lat istnieje możliwość dokonywania rocznych rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Jest to najszybszy i najprostszy sposób złożenia deklaracji oraz dokonywania w niej korekt, dlatego szczególnie zasługuje na uwagę zwłaszcza, że daje nam dużą szansę otrzymania zwrotu ewentualnej nadpłaty w krótszym czasie. Termin złożenia PITów upływa z końcem kwietnia.