„Jak ostrze potrzebuje osełki, tak mózg potrzebuje książki”. Od zarania dziejów, czytanie wpływało pozytywnie na inteligencję ludzi co przekładało się na rozwój cywilizacji oraz narodów. Chęć rozwoju osobistego i motywacja do działania, to ważne cechy, które pozwolą nam osiągnąć w życiu sukces, gdy tylko będziemy do niego dążyć poprzez wyznaczone cele.
Często jednak nie jesteśmy świadomi potrzeby zmiany swojego myślenia, dopóki nie odkryjemy tego w sobie. Źródłem naszej inspiracji może być właśnie przeczytana książka. Dzisiaj dostępnych jest wiele pozycji w temacie rozwoju, które są wartościowe pod względem merytorycznym i naprawdę warto po nie sięgnąć. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.
Warte przeczytania książki o rozwoju osobistym
„7 nawyków skutecznego działania”, Stephen R. Covey
Autor opisuje jak skutecznie przeprowadzić zmianę wewnętrzną i ulepszyć relacje z innymi ludźmi. Książka jest podzielona na 7 nawyków – każdy jest bardzo dokładnie opisany i poparty anegdotami z życia Coveya. Pozycja ta pozwala znaleźć wiele świetnych przekonań i dowiedzieć się jak uwolnić swoje możliwości.
„Obudź w sobie olbrzyma”, Anthony Robbins
Książka opisuje podstawy zmiany osobistej. Mimo, że jest pokaźna, to czyta się ją jednym tchem. Autor pisze o przekonaniach, o stawianiu sobie celów, o uwalnianiu swojego prawdziwego potencjału, o motywacji i kierowaniu swoim życiem. Pozycja ta jest gwarancją prawdziwej zmiany. Sam Robbins jest przykładem tego o czym pisze, gdyż do wielkiego sukcesu doszedł zaczynając od przysłowiowego zera.
„Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”, David Allen
Książka opisuje bardzo popularny system GTD (Getting Things Done), który pozwala niezwykle efektywnie zarządzać swoim czasem i produktywnością.
„Inteligencja emocjonalna”, Daniel Goleman
Książka opisująca jak osiągnąć sukces, który niekoniecznie musi zależeć od intelektu. Goleman pisze o tym, jak działają emocje i jak być emocjonalnie inteligentnym.
Co nam daje rozwój osobisty?
Samoświadomość, jasność umysłu i lepsza komunikacja
Poprzez zgłębianie praktycznej wiedzy z dziedziny psychologii, znacznie lepiej określimy sytuację, problem czy konflikt. Mamy zdecydowanie większą jasność spojrzenia co do tego jak funkcjonuje człowiek. Tak jak doktor medycyny potrafi wystawić trafną diagnozę ze względu na lekarskie doświadczenie w obszarze zdrowia, tak samo człowiek dbający o swój rozwój osobisty stawia trafne diagnozy w obszarze przekonań, myśli, emocji, strategii i innych mechanizmów. Im większa samoświadomość, tym sprawniej poruszamy się po meandrach własnego umysłu, jak i w świecie zewnętrznym. A jeśli już ją mamy, to możemy skutecznie komunikować się ze sobą, z innymi a nawet z grupami ludzi. Nazywanie rzeczy po imieniu bardzo ułatwia życie, a operowanie metaforami oraz umiejętność dzielenia się swoimi historiami, bardzo uskutecznia komunikację.
Pasja i odwaga
Każdy z nas może znaleźć takie dziedziny w swoim życiu, które pokocha. Gdy tylko znajdujemy coś, co z nami rezonuje, zaczynamy czuć się jak ryba w wodzie. Rozwijana przez nas pasja często przeradza się w sposób na życie.
Odpowiednia książka może pomóc nam pokonać strach, który hamuje nas przed podjęciem działania. Obawa jest rzeczą ludzką i w pełni normalną, ale nie należy się jej absolutnie poddawać. Strach bez wątpienia potrafi zatrzymać i sparaliżować. Uświadomienie sobie, że jesteśmy w stanie osiągnąć wiele, pomoże nam uniknąć rezygnacji do działania, wynikającej z lęku przed porażką. Odważnie krocząc przez życie stajemy się silni, aby realizować swoje marzenia, tworzyć nowe plany, poznawać otaczający nas świat i nowych ludzi, a nawet przemawiać przed dużą publicznością. Dobra książka może stać się przewodnikiem w codziennym życiu, a rady w niej zawarte, wdrażane dzień po dniu mogą pomóc w odzyskaniu utraconej pewność siebie.
Samoakceptacja
Warunkowa akceptacja siebie jest bardzo powszechna i zdarza się, że nawet osoby o wybitnych osiągnięciach nie czują się dowartościowane. Samoakceptacja pozwala nam odkrywać swoje talenty, a także zalety i wady. Dzięki niej, łatwiej nam przyjąć porażkę, która jest w życiu nieunikniona, a także spokojnie i obiektywnie ocenić samego siebie. Czytając historie ludzi, którzy odnieśli w życiu ogromny sukces uświadamiamy sobie, że kiedyś na początku swej drogi nie różnili się specjalnie od nas, a to co w życiu osiągnęli zawdzięczają swojej ciężkiej pracy oraz trafnym decyzjom, ale także literaturze po którą sięgnęli.
Pieniądze wydane na dobrą książkę, mogą stać się idealną inwestycją w naszą przyszłość, zmieniając nasz sposób myślenia, a nawet życie. Istnieje ryzyko, że decyzja o przeczytaniu pierwszej książki w tematyce rozwoju, może zrodzić chęć do sięgnięcia po następną i kolejną, a po pewnym czasie gdy cofniemy się myślami wstecz, zmiany w nas mogą być tak duże, że możemy nie poznać samego siebie.