Różne zdarzenia i decyzje mogą sprawić, że znajdziesz się w sytuacji zadłużenia pieniężnego. Jeśli już tak się stało, a Twoją głowę zaprząta tylko jedna myśl - „mam dług”, warto abyś rozważył możliwości jego umorzenia. Działanie to jest wskazane jeśli wpadasz w coraz większe problemy finansowe, dług rośnie a Twoja sytuacja nie rokuje na szybką poprawę. Co więc możesz zrobić?
Dług a wierzytelność
Zacznij od dobrego zrozumienia pojęć. Pomogą Ci one przebrnąć przez przepisy. Dług to zobowiązanie, które posiada dłużnik. Wierzytelność to uprawnienie wierzyciela do żądania spełnienia zobowiązania (najczęściej zapłaty). Czyli Twój dług jest dla osoby wobec której go masz, wierzytelnością wobec Ciebie. Tym samym umorzenie długu może odbywać się poprzez umorzenie wierzytelności.
Umorzenie wskutek zwolnienia z długu
Jest to sytuacja w której wierzyciel przedstawia dłużnikowi oświadczenie o zwolnieniu go ze spłaty długu. Jeśli dłużnik oświadczenie przyjmie, jego zobowiązanie względem wierzyciela wygasa. Rozwiązanie to jest oczywiście najlepsze dla dłużnika. Pomimo, że wydaje się on nieprawdopodobne, w praktyce nie jest rzadkim zjawiskiem. Ale dlaczego wierzyciel dobrowolnie miałby anulować dług?
Ponieważ wartość umorzonej kwoty może być wliczona w poczet jego kosztów uzyskania przychodu. Jest to zysk w stosunku do kosztów związanych z długą batalią o zaległe należności, która może ciągnąć się latami. Dlatego skieruj do wierzyciela pisemną prośbę o zwolnienie z długu a masz szansę, że słowa „mam dług” zamienią się na formę „miałem”!
Czy tylko zwolnienie z długu jest sposobem jego umorzenie?
Nie. Kodeks cywilny przewiduje jeszcze dwa sposoby. Gdy dwa podmioty posiadają wobec siebie wierzytelności i długi, mają możliwość skorzystać z instytucji potrącenia, dzięki której obie wierzytelności umorzą się wzajemnie, przyjmując wysokość niższej. Jest to praktyka często stosowana w świecie przedsiębiorców.
Inny sposób to umorzenie na skutek odnowienia, zwanego też nowacją. Polega ono na umorzeniu obecnego zobowiązania jakie posiada dłużnik i zastąpieniu go innym. Dzięki temu dłużnik aby umorzyć swoje dotychczasowe zobowiązanie może spełnić inne, nowe świadczenie lub to samo ale według innej podstawy prawnej.
Upadłość konsumencka, czyli mam dług i nie chcę go mieć!
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomógł Ci pozbyć się długu, nie poddawaj się! Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej oraz na skutek zadłużenia stałeś się niewypłacalny, możesz złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Działanie to uchroni Cię przed narastającymi odsetkami, podaniem do sądu przez wierzycieli oraz wizytami komorników.
Upadłość konsumencka daje Ci szansę na częściowe lub całkowite uwolnienie się od długów poprzez tak zwane oddłużenie. Jest to szansa na nowy start, bez obciążeń finansowych. Musisz się jednak liczyć z tym, że zgromadzony przez Ciebie majątek będzie podlegać licytacji.
Nie poddawaj się!
Dług może przytrafić się każdemu. Zapoznaj się z przepisami i możliwościami jakie oferują polskie przepisy aby móc myśleć „mam dług i wiem co z nim zrobić”. Pamiętaj, że oprócz umorzenia długu masz też inne możliwości!