Niszczarki dokumentów to niezwykle przydatne urządzenia. Kojarzą się one choćby ze służbą dyplomatyczną, gdzie bardzo istotne jest niszczenie wszelkich ważnych arkuszy papierowych. Od wielu lat jednak równie dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych lub większych firm. Obecnie z dokumentów firmowych postronne osoby mogą odkryć istotne dla nas informacje, dlatego też ich ochrona jest niezwykle ważna. Niszczarki świetnie ku temu służą. Mogą być wykorzystywane zarówno do niszczenia znaczących, jak i zwykłych papierów. Jaką jednak niszczarkę należy kupić?
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Istnieje kilka istotnych czynników, które będą miały wpływ na prace takiego urządzenia. Pierwszym z nich jest wydajność niszczarki. Określana jest ona przez ilość arkuszy papieru, które urządzenie jest w stanie zniszczyć jednocześnie. Dzięki temu dowiemy się, jakie są nie tylko jej możliwości, lecz także przepustowość. Poprzez wydajność dowiemy się, jak wiele czasu będziemy musieli spędzić podczas niszczenia określonej liczby dokumentów.
Równie istotny jest rodzaj cięcia i stopień bezpieczeństwa DIN. Niszczarki dokonują destrukcji papieru na dwa sposoby – na paski oraz ścinki. Wiele osób bardziej ceni sobie niszczenie na ścinki, gdyż jest ono bardziej efektywniejsze, a także dzięki lepszej kompresji nie jest konieczne tak częste opróżnianie kosza na odpady.
Podczas wyboru niszczarki zwróć także uwagę na zastosowanie wg stopnia DIN. Im jest on wyższy, tym potencjalnej osobie posiadającej zniszczone dokumenty, będzie o wiele trudniej je odtworzyć. Przyjmuje się, że DIN 1 i 2 to rozwiązanie idealne do dokumentów ogólnego użytku, które nie zawierają danych poufnych lub wrażliwych. DIN 3 to już bardziej istotne papiery, natomiast DIN 4 i 5 – dokumenty tajne i ściśle tajne.
Ważna dla nas będzie także wielkość kosza na ścinki. Im jest on mniejszy, to tym częściej zmuszeni będziemy do jego opróżniania. Przyjmuje się, że do małych biur wystarczą kosze rzędu 20-30 litrów. W większych firmach jest to 60-80 litrów. Sprawdź przy okazji, czy dany model posiada wyjmowany kosz czy też tylko pojemnik, który trzeba osobno opróżniać. Na sam koniec istotne może być to, czy w danym modelu możliwe jest do wykonania niszczenie płyt CD, kart kredytowych lub innych plastikowych nośników.
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Peach Shredder PS400-15
Tradycyjnie zaczynamy od produktu z dolnej półki. Niszczarka Peach Shredder PS400-15 dostępna jest w cenie poniżej 100 złotych. Jest to podręczne urządzenie do niszczenia dokumentów szwajcarskiej marki Peach. Niszczy ono dokumenty na ścinki o rozmiarze 7 mm. Prędkość niszczenia w tym modelu wynosi 2,4 arkusza na minutę. To małe urządzenie posiada także możliwość niszczenia kart kredytowych. Z racji swych wymiarów, czego dowodem jest kosz o pojemności 7 litrów, sprawdzi się najlepiej w domowym lub małym biurze dla jednej osoby.
HSM ShredStar S5
W cenie nieco większej niż 100 złotych dostępna jest niszczarka HSM ShredStar S5. Jest to małe, zgrabne urządzenie, które jest przeznaczone do użytku domowego lub małych domowych biurach. Zastosowano tutaj wbudowany przełącznik, który automatycznie uruchamia niszczarkę i wyłącza ją po zakończeniu podawania papieru. W modelu tym znajduje się także dodatkowa szczelina umożliwia przechowywanie papieru, który nie wymaga niszczenia. Egzemplarz ten oferuje niszczenie na paski w rozmiarze 6 mm. Wydajność cięcia (80g/m²) wynosi tutaj 5 arkuszy, a szerokość cięcia 220 mm. Z kolei pojemność pojemnika to 13 litrów.
HSM ShredStar X5
Mniej więcej 2-3 razy droższy jest inny model tej samej marki. HSM ShredStar X5 możemy zakupić za około 300 złotych. To także nowoczesna i kompaktowa niszczarka dokumentów niszcząca papier na ścinki, z oddzielnym mechanizmem tnącym płyty CD. Zastosowana w niej została między innymi funkcja automatycznego wycofania, która pozwala uniknąć zacięcia papieru, oddzielny mechanizm tnący płyty CD z pojemnikiem na ścinki umożliwiającym segregację odpadów.
Wiele osób ceni sobie cichą prace urządzenia, pomocny w obsłudze wyświetlacz LED, który informuje o zasilaniu, przeciążeniu czy przegrzaniu urządzenia. Zastosowana tutaj fotokomórka automatycznie uruchamia i wyłącza urządzenie. Możemy tutaj liczyć na bezproblemowe opróżnianie pojemnika na ścinki po zdjęciu górnej części obudowy. Egzemplarz ten gwarantuje poziom bezpieczeństwa DIN 3, co jest całkiem dobrym wynikiem, jak na tę kategorię cenową.
W tym wypadku mamy do czynienia z urządzeniem oferującym niszczenie na ścinki. Szerokość cięcia to tylko 4 mm, a długość 35 mm. Wydajność cięcia (80g/m²) wynosi 5 arkuszy, szerokość szczeliny wejściowej 220 mm, a pojemność kosza 18 litrów.
Fellowes DS-13C
Niszczarka Fellowes DS-13C to model z nieco wyższej półki cenowej, za który zapłacić musimy przeszło 500 złotych. Stanowi on bardzo dobre połączenie wydajności, bezpieczeństwa i stylu. Model ten niszczy jednorazowo 13 kartek (70g) na ścinki o rozmiarze 3,9x35 mm. Możemy liczyć tutaj na poziom bezpieczeństwa P-4/T-4. Zastosowana została tutaj nieco większa szerokość szczeliny wejściowej, która wynosi 230 mm. Tutaj także znajdziemy kosz o pojemności 18 litrów.
Dzięki wysokiej jakości mechanizmowi niszczącemu model ten poradzi sobie z dokumentami z zszywkami, małymi spinaczami, a także kartami kredytowymi. Jest to niezwykle bezpieczny w użyciu produkt, w którym wykorzystano czujnik SafeSense zatrzymujący pracę noży w momencie dotknięcia szczeliny wejściowej przez ludzi lub zwierzęta. Jest tu także fotokomórka, która ułatwia użytkowanie i zmniejsza ryzyko zakleszczenia dokumentów. Egzemplarz ten posiada także zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem z diodą informacyjną, automatyczne zatrzymanie pracy przy wyjętym koszu.
REXEL ProStyle+
W nieco wyższej cenie ciekawym produktem jest niszczarka REXEL ProStyle+. Jest to model o unikalnym wyglądzie, który przewidziany jest do eleganckiego i nowoczesnego biura w domu czy też w mniejszej, średniej firmie. Można ją stosować jako elegancki i niezbędny dodatek do każdego profesjonalnego biura. Jest w stanie niszczyć do 11 standardowych kartek jednocześnie, a jej poręczny wysuwany pojemnik na ścinki o pojemności 20 litrów może pomieścić do 200 pociętych kartek.
Również zaopatrzona jest w automatyczny system pracy, czujnik. Gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie DIN 4, czyli ścinki 4 x 35 mm. Posiada system cofania papieru. Wysuwany kosz. Jej szczelina wejściowa to 230 mm. Bez problemu poradzi sobie z papierem, kartami kredytowymi, zszywkami, spinaczami biurowymi, laminowanymi dokumentami czy też foliami do rzutników. Nie jest przy tym zbyt głośnym urządzeniem.
Tarnator C1 / SD 9332
Do mniejszych pomieszczeń równie dobrze sprawdzi się także ten model niszczarki. Jest to klasyczny produkt, który gwarantuje bezpieczną i bezproblemową pracę. Zastosowano tutaj system ręcznego cofania, zabezpieczenie przed przegrzaniem silnika, czujnik wejścia czy też sygnał dźwiękowy w momencie przepełnienia kosza. Dzięki temu ostatniemu następuje także automatyczne zatrzymanie pracy w przypadku przepełnienia kosza.
Model ten zaopatrzony został w pojemnik na ścinki o objętości 21 litrów. Tworzone przez niego drobne ścinki papieru o wielkości 2x12mm sprawiają, że gwarantuje on pracę na 5 poziomie bezpieczeństwa P 5 (DIN4). Zniszczone przez niego dokumenty nie nadają się do odczytu. Drobne rozmiary ścinek sprawiają, że nie jest konieczne częste opróżnianie kosza. Również i tutaj niszczarka bez trudu poradzi sobie ze spinaczami, zszywaczami oraz kartami kredytowymi.
WALLNER C103-D
Przechodzimy do modeli z wyższej półki. Pierwszym z nich jest Wallner C103-D, który jest dostępny za nieco ponad 1000 złotych. Jest to popularna biurowa niszczarka do dokumentów. Mimo sporej funkcjonalności posiada kompaktowe rozmiary. Gwarantuje nam stopień tajności DIN3. Jej szerokość wejścia wynosi 230 mm, a wielkość ścinki 4x45 mm. Jest w stanie zniszczyć jednorazowo do 18 kartek A4/ 80g. Bez problemu radzi sobie także z zszywkami, spinaczami, płytami CD czy kartami plastikowymi.
Zastosowana została tutaj już większa pojemność kosza wynosząca 27 litrów. Możemy korzystać z automatycznej opcji uruchamiania i wyłączania niszczarki, funkcji cofania papieru. Model ten zabezpieczony jest przed przegrzaniem, a jego silnik przystosowany do pracy ciągłej do 25 minut.
Fellowes 90S
Na podobnym pułapie cenowym znajduje się także niszczarka Fellowes 90S. Jest to eleganckie i profesjonalne urządzenie, z którego może korzystać nawet 5 osób w jednym pomieszczeniu. Jej wąska obudowa pozwala ustawić ją przy biurku. Jednorazowo jest w stanie zniszczyć 18 kartek, które tnie na paski 5,8 mm. W związku z tym jej poziom zabezpieczeń wynosi DIN 2. Bez problemu radzi sobie z kartami plastikowymi, płytami CD, DVD, zszywaczami, spinaczami.
W tym wypadku szerokość szczeliny wejściowej również wynosi 230 mm. Zastosowana została tutaj fotokomórka zabezpieczająca urządzenie przed zakleszczeniem dokumentów. Można cieszyć się intuicyjnym systemem obsługi. Urządzenie samo informuje nas o przepełnieniu i wyjętym koszu, przegrzaniu niszczarki. Wykorzystano tutaj osobny kosz na zniszczone nośniki. Egzemplarz ten gwarantuje czas pracy ciągłej do 25 minut. Jego zaletą jest także ciche funkcjonowanie oraz kosz o pojemności 34 litrów.
Kobra 240 HS ES
Na koniec model może nie z absolutnie wysokiej półki, jednak niezwykle ceniony w pracy biurowej. Kobra 240 HSES to niszczarka, za która należny zapłacić powyżej 4000 złotych. Jest to egzemplarz pochodzący z cenionej serii Kobra HS. O ich jakości niech świadczy fakt, iż są wykorzystywane przez wiele instytucji państwowych, wojskowych i bankowych w Stanach Zjednoczonych.
Ogromną zaletą jest tutaj mechanizm tnący składający się z aż 1200 elementów. Jest on w stanie pociąć kartkę A4 na ponad 8.000 mikrościnek. W tym wypadku jest to najwyższy poziom bezpieczeństwa DIN 5, gdzie wielkość jednej ścinki to zaledwie 0,8x9,5 mm. Model ten dodatkowo posiada automatyczny podajnik papieru zamykany na klucz, przekładnie wykonane ze specjalnej utwardzanej stali węglowej, system automatycznego oliwienia noży. Wykorzystano tutaj również zabezpieczenie przed przegrzaniem, automatyczny start/stop, automatyczne odcięcie zasilania w przypadku zaklinowania papieru.