Szklarnia zapewnia roślinom niemal idealne warunki wzrostu oraz rozwoju, a także przedłuża okres ich wegetacji. Niewątpliwie najbardziej sprawdzi się w przypadku uprawy roślin ciepłolubnych.
Przygotowania wstępne przed budową
Planując budowę szklarni należy starannie wybrać miejsce, w którym będzie stała – najlepiej mocno nasłonecznione. Jeżeli mamy taką możliwość, powinna być usytuowana jak najbliżej domu. Przed budową powinniśmy dokładnie zaplanować konstrukcje szklarni oraz jej wymiary. Należy również zastanowić się, czy będzie ogrzewana. Ogrzewanie jest właściwe, gdy chcemy uprawiać rośliny przez cały rok, w innym przypadku lepiej wybrać wersję podstawową. Ważnym aspektem jest izolacja oraz okrycie lub przyciemnienie dachu. Samą glebę przed wysiewem należy dobrze przekopać i odżywić. Do użyźniania gleby najlepiej użyć wyprodukowanego przez siebie kompostu, który jest najtańszym i najbezpieczniejszym materiałem. Podłoże to sprawi, że nasze warzywa będą duże, zdrowe i apetyczne.
Co najlepiej zasiać w szklarni?
W szklarni uprawiać możemy warzywa, ozdobne rośliny egzotyczne oraz nowalijki. Trzeba pamiętać o tym, że warzywa uprawiane w szklarni mają inny zapach i smak niż te wystawione na naturalne słońce. Musimy mieć również na uwadze, że podlewanie roślin w szklarni powinno być delikatne czyli skrapiane letnią wodą za pomocą odpowiedniej konewki. Jeżeli nasz obiekt posiada odpowiednie wymiary, możemy umieścić w środku beczkę na wodę deszczową, która doskonale nawodni naszą uprawę.
Co można hodować w szklarni? Tak naprawdę wszystko. Zacznijmy od najbardziej znanych, warzyw. Warzywa takie jak: rzodkiewka, pomidor, papryka, ogórek czy bakłażan wolą szklarnie ogrzewaną, gdzie mogą szybciej dojrzeć i wyrosnąć. Kapusta, sałata, por czy seler urosną do odpowiednich rozmiarów w obiekcie tradycyjnym. Wysiew w szklarni można zacząć dość wcześnie, np. rzodkiewkę możemy zasadzić już w lutym, paprykę natomiast dopiero z początkiem kwietnia. Rolnicy pod szklaną osłoną uprawiają głównie pomidory. Są one na tyle duże, że zazwyczaj wspieramy je na specjalnie rozwieszonych sznurkach.
Pielęgnacja i podlewanie roślin
W sezonie, do pielęgnacji roślin stosujemy tylko naturalne środki. Do podlewania – odżywczą kiszonkę z pokrzyw, a do opryskiwania – jeśli jest taka konieczność – wywar z czosnku, którego zapach odpycha większość szkodników. Takie zabiegi w zupełności wystarczają, by hodowane przez nas rośliny były zdrowe i smakowite. Szklarnia sama w sobie stanowi doskonałą ochronę dla wszystkiego, co zielone. Zabezpiecza uprawę przed szkodnikami, które znajdują się w powietrzu i zwykle spadają z deszczem na liście warzyw, w wyniku czego część zbiorów ulega zmarnowaniu. Niestety przy ekologicznej uprawie nie sposób tego uniknąć.
Sadzonki należy przesadzić, gdy roślina wypuści pierwsze listki. Oczywiście możemy je uprawiać pojedynczo, np. w tabletkach torfu, które są umieszczone w plastikowych kubkach. Nie od dziś wiadomo, że tworzywo sztuczne trzyma wilgoć lepiej niż gliniane doniczki. Przy uprawie w szklarni sadzonek np. arbuzów lub ogórków należy wypełnić kubki glebą wyłącznie do połowy. Dopiero, kiedy zaczną wzrastać, możemy stopniowo dosypywać ziemi. Przed siewem dobrze jest zostawić nasionka w wodzie, by napęczniały. Kiełkujące rośliny w szklarni są znacznie bardziej zahartowane – zniosą nawet najcięższe warunki. Pamiętajmy, że należy używać wyłącznie wysokiej jakości sadzonek warzyw.
W maju, po przymrozkach, gdzie większość sadzonek przesadzamy, a tym samym robi nam się trochę miejsca, możemy wykorzystać obiekt do uprawy papryki, pomidorów, ogórków, bakłażanów itp. We wrześniu natomiast możemy od nowa wysiewać rzodkiew oraz różnego rodzaju sałaty. Jesienią możemy również hodować kapustę pekińską oraz kalafiora.
Egzotycznie..., czemu nie?
Ostatnimi czasy w Polsce dość modna jest uprawa cytrusów. W takim przypadku w szklarni powinna panować temperatura od 20 do 35 stopni C. Dodatkowo rośliny te potrzebują znacznie zwiększonej wilgotności powietrza. W zimie, w nieogrzewanej szklarni, w naszych polskich warunkach, mogą przetrwać wyłącznie wybrane gatunki cytrusów i to tylko przy lekkich przymrozkach, a są to Poncirius Trifoliata i jej hybrydy Cytangi i Citrumelo.
Na koniec sezonu naszą osłonę powinniśmy dokładnie sprzątnąć, a podłoże przysypać odrobiną kompostu, dolomitem lub magnezem. Zimą możemy wykorzystać naszą szklarnię do kopcowania, chyba że zamierzamy uprawiać rośliny przez cały rok. Jak już wspomnieliśmy do hodowania zieleniny 365 dni w roku niezbędna jest szklarnia ogrzewana.
Pomysł uprawy własnych owoców i warzyw w warunkach szklarniowych, zdecydowanie wyjdzie nam na zdrowie, ponieważ te ogólnie dostępne, produkowane masowo są obecnie bardzo skażone chemikaliami stosowanymi w rolnictwie tj. pestycydami.