Polskie prawo dopuszcza kilka różnych form nawiązania współpracy między firmą a pracownikiem. Jedną z najczęściej stosowanych jest umowa o dzieło. Jakie ma zalety, z których warto skorzystać?
Ważne przywileje
Eksperci rynku pracy podkreślają, że opisywany dokument daje dużo swobody. Wszystko, co ustaliliśmy w trakcie rozmów dotyczących obowiązków każdej ze stron, może zostać umieszczone w oficjalnym dokumencie. Sprowadza się to do stwierdzenia, że jeśli w papierowym dokumencie nie utrwalono zapisów o tym, że nie można czegoś robić – oznacza to, że działanie to jest dopuszczalne.
Dodatkowo tak skonstruowana umowa cywilnoprawna wiąże obie strony, które ją podpisały. Stanowi tym samym wykaz czynności i działań, które akceptowalne są w ramach podjętej kooperacji. Niezwykle ważne jest również to, iż w myśl tak skonstruowanych umów otrzymuje się możliwość współpracowania z kilkoma firmami równocześnie. Ważne jest jednak, by spółki te nie były dla siebie bezpośrednią konkurencją. Ryzykuje się wtedy, że jedna z nich zrezygnuje ze współpracy z nami.
Cel tak skonstruowanej umowy
Warte podkreślenia jest, że przedmiotem opisywanego dokumentu jest wykonanie określonej czynności. Musi mieć ona konkretny, mierzalny rezultat. Dotyczy to zarówno wytworzenia mebla, jak i naprawienia silnika w samochodzie czy napisania strony internetowej.
Warto jednak pamiętać, że podejmując się odpowiedniego zadania, bierze się za nie pełną odpowiedzialność. Będąc rozliczanym z rezultatu pracy, jest to nadzwyczaj istotne. Aby uniknąć konsekwencji związanych z wadliwie wykonanym zadaniem, warto podejmować się tych prac, w których jesteśmy ekspertami. Dodatkowo warto pamiętać, że potencjalni zleceniodawcy znacznie częściej decydują się na zatrudnianie w oparciu o tak spisane porozumienie między stronami.
Najważniejsze zalety
Z opisywanej w artykule umowy mogą swobodnie korzystać wszyscy ci, którzy na co dzień są pracownikami etatowymi. Najczęściej mają wówczas zapewnione wszystkie podstawowe świadczenia w ramach umowy o pracę. Wówczas nie oczekują już tego, że dodatkowe zlecenie będzie połączone z odprowadzaniem składek ZUS i wszystkich innych opłat.
Ponadto okazuje się, że osoby zlecające patrzą bardzo przychylnie na dokument poświadczający wykonanie jednej, konkretnej pracy. Często będą zgadzać się na to, żeby zatrudniona na jego mocy osoba wykonała dla nich dodatkowe, dorywcze zlecenie. Warte odnotowania jest to, że taki pracownik otrzyma wówczas zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. Jest to możliwe dlatego, że osoba zlecająca wykonanie usługi zwolniona jest z opłacania wymaganych opłat na poczet różnego rodzaju ubezpieczeń.
Kilka dzieł jednocześnie
Osoby wykonujące wolny zawód często korzystają z zalet tak konstruowanych umów. Okazuje się bowiem, że podpisując kilka w jednym czasie, można osiągnąć bardzo wysokie przychody. Dotyczy to przede wszystkim programistów, grafików, twórców tekstów użytkowych czy też kamerzystów. Wszyscy oni wykonują pracę, która często ma postać jednego zadania do wykonania. To od nich zależy, ile czasu poświęcą na jego realizację. Nie będą rozliczani z tego, czy usługę opisaną w umowie wykonają w dwie godziny czy w dwa dni.
W tym przypadku są zatem w pełni odpowiedzialni za zrealizowanie zleconych zadań w terminie. Jeśli dołożą odpowiednich starań, mogą szybko zdobyć wynagrodzenie. W ich dobrze pojętym interesie jest więc należycie zaangażować się w wykonanie usługi. To szczególnie ważne dla właścicieli firm jednoosobowych. To właśnie oni, pracując, zdobywają dobre opinie kontrahentów i budują swoją pozycję na rynku. Będą zatem dokładać wszelkich starań, żeby wykonać zlecenie możliwie szybko i sprawnie.
Dobre rozwiązanie dla młodych
Osoby uczące się pragną jeszcze w trakcie edukacji zdobywać doświadczenie zawodowe. Mają wówczas pewność, że wszelkie ubezpieczenia i opłaty wnoszą za nich rodzice i szkoła, w której pobierają naukę, dlatego też pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnianie młodych osób. Korzyści są obopólne. Warto podejmować się pracy zarobkowej jeszcze w wieku kilkunastu lat, gdyż zdobywa się wówczas cenne doświadczenie, które procentuje w trakcie późniejszego rozwoju kariery.
W tym artykule podaliśmy kilka zalet i możliwości, które płyną z umowy o dzieło. Na tej podstawie można stwierdzić, że warto jest decydować się na tę formę współpracy. Dobrze jednak pamiętać o tych obostrzeniach, o których wspomnieliśmy. Wtedy uniknie się potencjalnych nieporozumień z osobami zlecającymi pracę.