W czasach, kiedy upadają kolejne zakłady pracy i sytuacja jest coraz bardziej niestabilna, jesteśmy zdani na siebie. To sprawia, że coraz więcej osób czynnych zawodowo decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to, jak każde inne, ma swoje zalety i wady. Niektóre z nich opiszemy w niniejszym tekście.
Wynagrodzenie uzależnione od wkładu pracy
Ta cecha samozatrudnienia ma naturę dwojaką. Z jednej strony prężnie działająca firma, która co chwilę zdobywa nowych klientów – odnotowuje wysokie zyski. Z drugiej – w czasie recesji przedsiębiorca musi samodzielnie uporać się z tym, by wyjść z impasu.
Nikt nie zapewni mu w tym trudnym okresie stabilności finansowej, której oczekuje każda osoba aktywna zawodowo. Z tego powodu tak ważne jest, aby rozsądnie wybrać branżę, z którą chcemy związać się na stałe. Ten wybór może zaważyć na tym, jak będzie prezentował się stan konta bankowego należącego do przedsiębiorcy.
Więcej obowiązków
To smutne, ale prawdziwe: mając szansę na (potencjalnie) większe zarobki, osoba samozatrudniona musi liczyć się także z większą odpowiedzialnością. Opłaty związane z prowadzeniem własnej firmy można w pewnym zakresie regulować wedle potrzeb, ale to tylko jedna strona medalu. To przedsiębiorca musi przecież dbać o ich rozliczanie we właściwym czasie tak, by można było uniknąć sankcji prawnych. Dodatkowo właściciel firmy musi odprowadzać zaliczki na PIT i składać deklaracje podatkowe.
Większa elastyczność
Będąc przedsiębiorcą, każdy, kto wykonuje pracę, może sam dyktować warunki. Ma możliwość pertraktowania ze zleceniodawcą. Wtedy ustalić może przede wszystkim kształt zawieranej umowy. W ramach tego dokumentu określi z kolei to, w jakim terminie będą realizowane powierzone mu zadania.
Nikt też nie rozliczy go z czasu, który poświęcił na ich wykonanie. Dzięki temu otrzymuje się szansę na utrzymanie lepszego work-life balance. On zapewnia z kolei większą kontrolę nad życiem osobistym, które nieraz może zostać poważnie nadwątlone, gdy warunki dyktuje zwierzchnik.
Nieustanne przebywanie w pracy
To niewątpliwa wada pracy we własnej firmie. Prowadząc ją, nie można wziąć urlopu wypoczynkowego i odżegnać się od pełnienia obowiązków. Do przeszłości odchodzi również korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. To sprawia, że wszystkie bieżące problemy nieustannie są tylko na głowie samozatrudnionego.
Wiadomo też, że zakres obowiązków właściciela firmy rośnie wprost proporcjonalnie do ilości ewentualnych współpracowników, których zdecyduje się zatrudnić. Każdego z nich należy opłacić i dbać już nie tylko o swój własny interes, ale także o inne osoby.
Pełna kontrola nad przedsięwzięciem
Pracując dla samego siebie, można mieć pewność, że ogólny kształt firmy będzie zależał tylko od osoby, która nią zarządza. Z jednej strony nie ma więc nikogo, na kogo można przerzucić odpowiedzialność za niepowodzenia. Gdyby jednak spojrzeć na to zagadnienie z drugiej strony, można nadać działaniom dokładnie taki kształt, który odpowiada osobie prowadzącej firmę.
Wtedy też może ona wedle swoich upodobań rozszerzać zakres wykonywanych prac i zwiększać rynek zbytu na swoje usługi. W ten sposób ma także szansę na coraz większe sukcesy biznesowe.
Ryzyko gospodarcze
Podejmując decyzję o pracy na własny rachunek, trzeba mieć świadomość, że kondycja firmy nie zależy tylko od jej zarządcy. Problemem mogą być także nieustannie zmieniające się przepisy prawa. Trzeba być tego w pełni świadomym, żeby nie popełniać błędów, które zagroziły by przedsiębiorstwu.
Gdy nie jest się ekspertem w tym zakresie, łatwo o popełnienie błędu, który ciężko będzie naprawić. Wtedy można popaść w niemałe kłopoty i na dobre pozbyć się nie tylko własnej firmy, ale także wszystkich zgromadzonych do tej pory dóbr. W przypadku pracy etatowej nie ma takiej odpowiedzialności, co sprawia, że pracownik jest zdecydowanie spokojniejszy o swoją sytuację ekonomiczną.
Samodzielne dowodzenie pracą własną w ramach samozatrudnienia nie jest proste. Ma oczywiście swoje niewątpliwe zalety, ale nie jest wolne od wad. Na pewno trzeba mieć to wszystko na uwadze, zanim podejmie się decyzję o rozpoczęciu pracy w charakterze firmy jednoosobowej.