Można mieć na biurku wszystko - faks, drukarkę, skaner, ksero, ale wtedy okazuje się, że brakuje choćby skrawka miejsca na własne notatki i klawiaturę do komputera. Można też postawić na kombajn. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie wielofunkcyjne do własnego biura.
Zanim ruszymy na podbój sklepów z elektroniką, ochoczo rozglądając się za najbardziej eleganckim modelem naszego wszystkomającego urządzenia biurowego, powinniśmy się dobrze zastanowić, czego naprawdę nam potrzeba. Pozornie wszystkie kombajny biurowe - jak przyjęło się mówić o tego typu urządzeniach - są do siebie podobne. Drukują, skanują, faksują, kserują. W praktyce jednak okazuje się, że różnice są spore.
Dołóż, połącz, działaj!
Dziś trudno w to uwierzyć, ale urządzenia wielofunkcyjne są stosunkowo nowym produktem, zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie, że pierwszą fotokopię wykonano w 1938 roku. Choć było to wydarzenie rewolucyjne, nie zaowocowało gwałtownym wzrostem zainteresowania nową technologią. Złote lata kserowania przypadają na druga połowę XX wieku. Także w Polsce już w latach 70. wykorzystywano w wybranych instytucjach urządzenia do wykonywania fotokopii. I chociaż technika nadal się rozwijała, a młodszy kuzyn ksera - drukarka laserowa, stała się atrakcyjnym urządzeniem już w ostatniej dekadzie XX wieku, aż do początku nowego millenium nikt nie połączył ksera i drukarki w jedno. Kopiowanie było mało interaktywne i zupełnie nieskojarzone z komputerami do momentu, w którym jedna z firm wpadła na pomysł, by wykorzystać potencjał druku laserowego, możliwości stwarzane przez pamięć typu flash i szanse jakie dawało podłączenie wszystkiego do sieci. Tak powstały pierwsze kombajny biurowe. W ciągu ostatnich kilkunastu lat obecności na rynku od przystawki do komputera wyewoluowały do urządzeń, które można obsługiwać nawet będąc z dala od pomieszczenia.
Kopiuj, drukuj, ślij!
Wybierając właściwe urządzenie wielofunkcyjne do biura musimy przede wszystkim pomyśleć, do czego będziemy je wykorzystywać najczęściej:
Do drukowania dokumentów - w tej sytuacji warto poświęcić dłuższą chwilę, by porównać parametry wydajności zamontowanej drukarki. Ważne będą takie kwestie jak rozdzielczość (w dpi - im wyższe wartości, tym lepiej), jakość i prędkość druku. Istotna jest też wydajność i możliwość montowania tańszych zamienników z tuszem.
Do drukowania prezentacji i materiałów kolorowych - w tej sytuacji oprócz wszystkich wyżej wymienionych kwestii warto zwrócić uwagę na jakość, wydajność i tempo drukowania zdjęć. Przyda się także czytnik kart i wyjście USB, dzięki którym będziemy mogli podłączyć bezpośrednio do kombajnu pamięć zewnętrzną, lustrzankę cyfrową, smartfona lub inne urządzenie zawierające dane, które chcemy wydrukować. Dobry wyświetlacz z intuicyjnym menu, w którym w prosty sposób będzie można skorygować jakość wydruku, także ma znaczenie.
Do skanowania - najbardziej interesującym nas parametrem będzie rozdzielczość skanera (także w dpi - w tym wypadku nie ma sensu wybierać urządzenia o parametrach skanowania niższych niż 1200 x 2400 dpi). Ważna jest także pojemność wbudowanej pamięci flash, a także możliwość łatwego skomunikowania się z naszym komputerem (najlepiej dzięki sieci Wi-Fi), lub wysłania skanowanych materiałów e-mailem bezpośrednio pod wskazany adres lub na chmurę. Wybierając kombajn biurowy dobrze jest sprawdzić, czy posiada dodatkowo takie funkcje jak: AirPrint (dla urządzeń Apple), czy Cloud Print (współpracujący z Google Drive).
Do wszystkiego - skanowanie, drukowanie, faksowanie (z opcją wysyłania faksu przez e-mail), a najlepiej dużo i szybko, oraz - oczywiście - tanio. W tej sytuacji do wszystkich powyższych opcji warto dopisać jeszcze kompatybilność z urządzeniami mobilnymi via USB i Wi-Fi, duży zasobnik na papier oraz możliwość wykonywania skanów wielkoformatowych.
Urządzenia wielofunkcyjne potrafią być wygodnym i sprytnym rozwiązaniem w biurze, często jednak to nie koszt zakupu i niskie koszty druku (nawet 0,2 zł za stronę) są najistotniejsze, a koszty eksploatacji. Niekiedy te najwydajniejsze modele potrzebują dużej mocy (nawet ponad 5W). Zdarza się, że producent zabezpiecza urządzenie przed używaniem zamienników, przez co nie możemy zaoszczędzić na tuszach. Wybierając idealny kombajn dla własnych potrzeb powinniśmy także sprawdzić jak długo trwa gwarancja i które naprawy obejmuje, a także zbadać, która firma ma najlepszy serwis.