Każda osoba pracująca zawodowo potrzebuje czasu na regenerację organizmu. Mając podpisaną z pracodawcą umowę, posiada na szczęście prawo do urlopu wypoczynkowego. Warto pamiętać jednak o tym, że korzystanie z wolnego od pracy jest uregulowane odpowiednimi przepisami.
Zasady obliczania ilości dni wolnych od pracy
Mimo tego, że zwykło się przyjmować, iż pracownik posiada 26 dni urlopu, dostaje on jednak do swojej dyspozycji odpowiednią ilość godzin urlopu, które w efekcie są przeliczane na dni. Jeden dzień odpowiada najczęściej ośmiu godzinom spędzonym na pełnieniu obowiązków. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie wszyscy pracują w takim samym wymiarze. Istnieją zakłady, w których personel spędza dziennie 10 lub nawet więcej godzin na wypełnianiu swoich obowiązków.
Pamiętając o tym, że dni przeznaczone na wypoczynek zależne są od tego, ile czasu pracujemy, możemy w prosty sposób obliczyć przysługujący nam wymiar urlopu wypoczynkowego. Robimy to korzystając z proporcji. Przykładowo: pracownik wykonuje określone zadania 8 godzin dziennie przez 3 dni w tygodniu. Najpierw musimy więc obliczyć jego wymiar czasu pracy w roku kalendarzowym. Będzie to 180 dni. Pomnożywszy je przez 8 godzin pracy, otrzymamy wynik 1440 godzin.
Pełny wymiar czasu pracy (5 dni w tygodniu po 8 godzin) to łącznie 2000 godzin, dla których przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego na dany rok. Pamiętając o tym, możemy wyliczyć, ile wolnych od pracy dni przysługuje nam w zależności od wymiaru wykonywanej pracy. W tym przypadku dowiadujemy się, że łączny wymiar urlopu dla tego pracownika wynosi 19 dni. Warto mieć to na uwadze i znać swoje prawa, aby dobrze zaplanować swój wolny od pracy czas.
Ustalanie daty urlopu wypoczynkowego
Musimy zdawać sobie sprawę, że prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje nam po podpisaniu umowy o pracę. Zasadniczo o dacie, w jakiej można będzie z niego skorzystać, decyduje nasz przełożony. Oczywiście to pracownik wskazuje termin w jakim chciałby wykorzystać wolne, ale nie będzie mógł z niego skorzystać bez uprzedniej zgody pracodawcy. Jego głównym obowiązkiem jest bowiem zapewnienie właściwego funkcjonowania zakładu, którym kieruje.
Terminy urlopów uwzględnione najczęściej zostają w specjalnie do tego przeznaczonym planie. Obowiązek ten nie musi być wypełniony w chwili, gdy w firmie nie działają związki zawodowe lub jej pracownicy wyrazili zgodę na to, by taki dokument nie był sporządzany. W takiej sytuacji urlop ustala się z każdym pracownikiem z osobna. Ustalenia powinny być sporządzone na piśmie w postaci wniosku urlopowego, który musi zostać zatwierdzony przez kierownictwo.
Wyjątkiem od takiego postępowania jest sytuacja, w której udziela się dnia wolnego na żądanie. To 4 dni w ciągu roku, które mogą być wykorzystane przez pracownika każdorazowo, gdy zajdzie nagła potrzeba. W takiej sytuacji pracodawca musi udzielić wolnego, a pracownik nie jest zobowiązany do tłumaczenia dlaczego nie pojawi się w pracy.
Urlop wypoczynkowy dzielony na części
Przysługujący w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany w całości, jednak najczęściej dzielony jest na części. Nieprzerwanie nie powinien jednak trwać krócej niż 14 dni kalendarzowych. Wedle ustawodawcy to właściwy czas na to, by zregenerować siły pracownika.
Można jednak wnioskować o to, by czas wolny przyznany został w innym wymiarze. W każdej sytuacji ostateczna decyzja o jego przyznaniu zależy jednak od pracodawcy. Dobrze jest pamiętać, by stosowny dokument złożyć w czasie, gdy w firmie akurat planuje się urlopy. Jeśli dokona się tego w innym terminie, prośba nasza może zostać nieuwzględniona z powodu zbyt dużej liczby osób planujących wolne w tym samym czasie.
Pamiętając o wszystkich swoich prawach i obowiązkach, łatwiej będzie nam korzystać z urlopu wypoczynkowego. Świadomość tych zasad przyda się szczególnie tym, którzy na rynku pracy stawiają swoje pierwsze kroki.