Korzystają z niego zawodowi gracze, dziennikarze, księgowe a nawet prezesi wielkich korporacji. O czym mowa? Nie, nie o komputerze. Zasilacz UPS jest nieodzownym elementem każdego biura i wyjściem z nawet najbardziej patowej sytuacji.
Zasilanie awaryjne
Czy zdarzyło ci się kiedyś, że zabrakło prądu i wszystkie niezapisane pliki odeszły w zapomnienie? Pewnie każdy ma takie doświadczenia. Na szczęście powstały zasilacze UPS, które mają zapobiegać utracie niezapisanych wyników pracy, lub dać użytkownikowi czas na ich zapisanie i wyłączenie komputera.
Zasilacz UPS to taki bank energii, tylko w trochę większym rozmiarze niż te, do których podłączamy smartfony. Różnica polega na tym, że UPS podtrzymuje pracę sprzętów a bank energii oddaje moc i ładuje sprzęt.
Zasilacze UPS
W odpowiedzi na różne potrzeby użytkowników wiele firm wprowadziło do sprzedaży wiele rodzajów zasilaczy. Bez trudu znajdziemy modele, które zabezpieczają nasz sprzęt przed negatywnymi skutkami przepięć. Najpopularniejsze UPS-y posiadają akumulator, który jest w stanie przez określony czas podtrzymywać pracę podłączonych do niego komputerów i urządzeń peryferyjnych (monitor, drukarka, router). Coraz częściej można spotkać w sklepach zasilacze UPS, które w jednej skrzynce posiadają 4 rożne wejścia, każde o innych możliwościach zasilania. Czas pracy przeciętnego zasilacza UPS waha się od 10 minut do 1,5 godziny. Wszystko zależy od sprzętu jaki jest podłączony do zasilacza a także od parametrów samego zasilacza.
Zasilanie UPS – na czym to polega?
Zasilacze awaryjne możemy podzielić na dwie grupy. Offline to zasilacze, które sprawdzą się do zasilenia awaryjnego komputerów i konsol podczas normalnej pracy. Taki układ UPS na bieżąco monitoruje przepływ prądu. Kiedy napięcie i natężenie utrzymuje się na właściwym poziomie, pracuje tylko układ zasilania. W sytuacji awaryjnej urządzenie czerpie zasilanie z akumulatora, a gdy dopływ prądu w sieci energetycznej zostaje przywrócony, UPS naładuje akumulator i z powrotem przejdzie na pracę układu zasilania. Krótko mówiąc: kiedy w gniazdku brakuje prądu to UPS zamienia prąd stały zgromadzony w akumulatorze na prąd zmienny. Jest on niemal identyczny jak ten płynący z gniazdka i podtrzymuje pracę komputera przez określony czas.
Drugi rodzaj zasilaczy awaryjnych to zaawansowane Line Interactive. Cały czas wykorzystują przekształtnik i są przystosowane do wspierania pracy komputera, kiedy napięcie w gniazdku jest zmienne.
Zasilacz UPS dostosowany do indywidualnych potrzeb danego otoczenia w razie awarii zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo cennych danych, ale też może uchronić sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem. Porównując ceny i parametry warto myśleć właśnie o tym.