Zatrudnianie osób spoza granic naszego kraju jest coraz bardziej modne. Pracodawcy chętnie korzystają z tego rozwiązania. W ofertach pracy wręcz zaznacza się, że zatrudnienie dotyczy obywateli innych krajów, najczęściej Ukrainy. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to dla właściciela firmy opłacalne? Przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Pracownicy z krajów członkowskich Unii Europejskiej
Każdy, kto mieszka w jednym z państw unijnych, ma swobodny dostęp do ofert z polskiego rynku pracy. Dzieje się tak z uwagi na umowę o swobodnym przepływie pracowników, której Polska musi przestrzegać. Jest to jedna z podstawowych zasad wspólnoty. Ma zapobiegać dyskryminacji osób w wieku produkcyjnym pochodzących z państw członkowskich.
Załoga pracownicza spoza UE
Kiedy przedsiębiorca zamierza podpisać umowę z osobą zamieszkującą kraj spoza Unii Europejskiej, musi dopilnować różnych formalności. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pracę, które wydawane jest przez wojewodę sprawującego nadzór nad województwem, w którym założona jest firma. Dokument ten konieczny jest wówczas, gdy przedsiębiorstwo zarejestrowane jest na terenie Rzeczpospolitej Polskiej lub wykonuje na tym obszarze zlecenie delegowane przez firmę zagraniczną.
Cały proces podzielony jest na dwa etapy. Najpierw trzeba uzyskać przyrzeczenia o wydaniu zezwolenia na pobyt. Dokument ten jest podstawą do zalegalizowania pobytu na terytorium Polski. Dzięki niemu możliwe jest później uzyskanie wizy, zezwolenia na zamieszkanie czy karty pobytu dla członków rodziny obcokrajowca. W drugim etapie postępowania konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wykonywanie pracy na terytorium Polski.
Statystyki odwzorowują tendencje na rynku pracy
Wedle badań prowadzonych przez ekspertów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz więcej firm decyduje się na przyjęcie do załogi przybyszów z zagranicy. Są to najczęściej Białorusini i Ukraińcy. Mieszkańców tych państw wykonujących pracę w Polsce nieustannie przybywa. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat procent wydanych pozwoleń na pobyt wzrósł z 77 do 83.
Dzieje się tak z uwagi na stosunkowo przejrzyste i proste przepisy prawne regulujące taką współpracę. Potwierdzają to także przedstawiciele agencji zatrudnienia tymczasowego. W ich kartotekach nieustannie przybywa obywateli Ukrainy, których w 2016 roku zatrudniono blisko 340 tysięcy. To aż trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Na tę sytuację wpływa „procedura oświadczeniowa”. Pozwala ona na to, by obywatel Ukrainy wykonywał obowiązki pracownicze bez uzyskania zezwolenia na pracę.
Czy zatrudnienie obywatela Ukrainy jest opłacalne?
Osoby przyjeżdżające z sąsiadującego z nami kraju często decydują się na ten krok, aby polepszyć swoją sytuację materialną. Dodatkowo niektóre gałęzie gospodarki działają dzięki temu znacznie sprawniej niż miałoby to miejsce bez takiej pomocy. Co zyskuje w ten sposób pracodawca? Przede wszystkim nie musi trudzić się poszukiwaniem siły roboczej. Często formalności te pozostawia urzędowi pracy.
Urzędnicy mogą, na mocy odpowiednich aktów prawnych, wysłać do mieszkańca Ukrainy oświadczenie o tym, że zostanie zatrudniony. Dzięki temu poświadczeniu dużo łatwiejsze staje się uzyskanie wszelkich pozwoleń i wizy ze strony ukraińskich władz. Wtedy, przyjeżdżając do Polski z wizą i paszportem, ukraiński pracownik może początkowo podjąć pracę na okres 6 miesięcy. Później czas ten może zostać przedłużony dwukrotnie.
Obywatele innych krajów wypełniają luki na polskim rynku pracy
Cały czas słychać komentarze dotyczące tego, że obywatele innych państw zabierają Polakom pracę. Tymczasem przekonanie to jest absolutnie bezpodstawne. Wypełniają oni bowiem luki kadrowe w tych sektorach gospodarki, w których brakuje rąk do pracy.
Najczęściej chodzi tu o produkcję, gdzie tendencja ta jest najbardziej zauważalna. Dzięki temu zakłady mogą zdecydowanie polepszyć swoje statystyki i produktywność. To z kolei owocuje umocnieniem gospodarki kraju, która dzięki sprzedaży wytworzonych dóbr, może cały czas rosnąć w siłę. To z kolei stanowi odpowiedź na pytanie o to, czy zatrudnianie obcokrajowca jest opłacalne.
Na pytanie postawione w tytule artykułu trzeba odpowiedzieć twierdząco. Okazuje się bowiem, że zatrudnianie obcokrajowców jest dla przedsiębiorców znakomitym rozwiązaniem. Pozwala wzmocnić kadrę pracowniczą bez ponoszenia dużych kosztów i nie narażając się na bardzo skomplikowane procedury.