Polscy przedsiębiorcy muszą wykazywać się na co dzień niezwykłą elastycznością. Przygotowani na szybko zachodzące zmiany w prawie zmuszeni są dostosowywać się do tego, co opracował ustawodawca. Ten rok przyniósł zmiany, które znacznie zmodyfikowały przepisy gospodarcze. Jakie innowacje zostały wprowadzone?
Zmiana płacy minimalnej
To sprawa, o której było głośno jeszcze w ubiegłym roku. Już wtedy przedstawiciele rządu podczas niemal każdej konferencji prasowej zapowiadali, że zmieni się los najgorzej opłacanych pracowników. Dla nich to oczywiście znakomita wiadomość, bo będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 2000 złotych brutto.
Nieco inaczej cała sprawa wygląda z perspektywy pracodawcy. Niewielkie firmy muszą bowiem ponosić większe koszty wtedy, gdy zatrudniają personel na podstawie umowy o pracę. Są też zmuszone do tego, by zwiększyć wynagrodzenie tym, którzy zatrudnieni są na umowę zlecenie. Takim zleceniobiorcom należy się zapłata w wysokości 13 złotych za godzinę.
Zmiany w zakresie podatków
Właściciele firm handlowych muszą być świadomi, że lista towarów objętych odwrotnym obciążeniem VAT będzie dłuższa. Oznacza to, że za większą część dóbr podatek od towarów i usług odprowadzi ich nabywca, a nie sprzedający. Będzie to dotyczyć między innymi usług budowlanych, ale również procesorów komputerowych (gdy ich łączna wartość w jednej transakcji przekroczy wartość 20 tysięcy złotych).
Wspomnianymi przepisami objęte zostaną też towary ze złota, srebra i platyny. Kontynuując wyliczenie dotyczące opisywanego podatku, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych ważnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy dokonywania zwrotu VAT. Termin dokonania tej operacji będzie wynosił 25 dni.
Dodajmy, że wprowadzone zostały również przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego. To elektroniczna forma zbierania o firmie informacji, które mają być pomocne urzędnikom w trakcie kontroli skarbowych. Zmusi jednak wielu właścicieli zakładów do daleko posuniętej reorganizacji i zainwestowania w nowoczesne, informatyczne systemy zarządzania.
Podwyższony limit wartości sprzedaży
Kolejnym ukłonem w stronę przedsiębiorców jest łatwiejszy dostęp do zwolnienia podmiotowego. Uprawnia ich ono do tego, by w trakcie zakupów aż do 200 tysięcy złotych zwolnieni byli z opłacania podatku VAT. Zmniejszy się tym samym ilość różnorakich związanych z tym obowiązków. Będzie to zatem pewne ułatwienie, które usprawni prowadzenie firm na terenie Rzeczpospolitej.
Wyższa kwota wolna od podatku
Od stycznia 2017 roku wzrosła kwota wolna od podatku. Wynosi ona obecnie 6600 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć przy tym, że z przepisów tych nie skorzystają członkowie pewnej grupy. Jeśli bowiem ktoś zarabia rocznie ponad 127 tysięcy złotych, straci prawo do opisanego odliczenia.
Zmiany w przemyśle stoczniowym
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu prywatnych przedsiębiorców zajmuje się budową okrętów. Tymczasem różnorodne łodzie i statki powstają w kilku różnych zakładach produkcyjnych na terenie całego kraju. To właśnie z myślą o ich właścicielach powstała Ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Jej pomysłodawcy obrali za cel polepszenie warunków dla rozwoju sektora stoczniowego. Dzięki niemu ta gałąź gospodarki ma powrócić do dawnej świetności i tym samym stać się ponownie atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów.
Większe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych
Do tej pory osoby uprawiające ziemię musiały liczyć się z potencjalnymi stratami finansowymi. Były bowiem narażone na to, że w przypadku utraty plonów zostawały z tym problemem same. Wiele osób nie opłacało bowiem dodatkowych ubezpieczeń.
Teraz sytuacja uległa zmianie. Dopłaty do ubezpieczeń rolnych wzrosły do poziomu 65 procent. Ma to zachęcić do ubezpieczania upraw i zwierząt hodowlanych. Bardziej popularne mają stać się także ubezpieczenia pakietowe obejmujące szerokie spektrum ryzyka.
Jak można się przekonać, zmiany w przepisach gospodarczych zakrojone są na szeroką skalę. Dotyczą nie tylko właścicieli firm, ale także zwykłych obywateli. Dzięki temu można zauważyć, że w niektórych sferach życie stanie się nieco dogodniejsze. Wiadomo jednak, że przepisy, o których napisaliśmy, nie wszystkim będą ułatwiać działalność.